Mezoterapi

Cilde dışarıdan uygulanan kremler daha çok cildin üst tabakasını besler, onarır, ölü derinin eliminasyonuna yardımcı olur. Cildin genç ve sıkı olmasından sorumlu olan hücreler cildin orta tabakasında yerleşmişlerdir.

Fibroblast adı verilen bu hücrelerin sentezledikleri kollajen, elastin ve retiküler lifler cildin genç ve ışıltılı görüntüsünden sorumludur. Yaş ve güneş hasarıyla fibroblast hücrelerinin sayısı ve aktivitesi azalır, deri kaba, nemini yitirmiş, mat, kırışık ve sarkık görünür.

Yüz mezoterapisi (mezolift) yönteminde cildi yenileyen hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, somon, DMAE, DNA ve amino asitler cilt altına minik iğnelerle uygulanır. Antioksidanlar dokudaki oksidatif stresle mücadele ederken, vitaminler ve mineraller yapının kuvvetlenmesinde, aminoasitler protein zincirlerinin oluşmasında görev alırken somon DNA ve DMAE dokunun kolajen rezervinin artırılmasında rol oynar. Hyaluronik asit ise derinin nem tutma kapasitesini arttıran bir doku yapıtaşıdır.

Cilde iğne ucunun teması ve kullandığımız ürünler bölgesel kan dolaşımını da artırır. Bu faydalı maddelerin direkt deriye verilmesi ve cildin uyarılması kollajen ve elastin üretimini arttırır, cilde zarar veren maddeler elimine edilir, ciltte nemlenme artar ve cilt yenilenir. Mezolift güneş hasarını, sigara içenlerde gelişebilecek hasarları da engeller ve tedavi eder.

Uygulama öncesi cilde lokal anestezik krem sürülür. Yüz mezoterapisinde (mezolift) kişinin cilt yapısına ve deformitesine özel olarak hazırlanan karışımlar çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üstüne verilir.

Kliniğimizde kişinin cildinin durumuna ve ihtiyacına göre mezoenjeksiyonlar, 15 günlük aralıklarla PRP ve gereğinde lazer tedavisiyle kombine edilerek 4-6 seans uygulanır. Uygulama öncesi kişinin cildine lokal anestezik krem tatbik edilir. Elde edilen bu sıvı çok ince iğnelerle cilde uygulanır. Uygulama bölgelerinin sayısına bağlı olarak değişmekle beraber, her seans ortlama yarım saat sürmektedir. Yüz mezoterapisi (mezolift) sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder. Bu uygulamalar kişinin cilt yapısına göre belirli aralıklarla tekrarlanmaktadır.

Leke Mezoterapisi

Leke mezoterapisi, leke tedavisinde kullanılan bazı renk açıcı maddelerin lekeli deri alanına ince ve küçük iğnelerle enjekte edilmesidir. Ayrıca cilt yenileyen maddeler de enjekte edilerek hasarlı olan leke bölgesini yenilenir ve lekelerin açılması sağlanır. Leke mezoterapisinde en sık kullanılan etken maddeler, vitamin C, multivitamin kokteylleri, traneksamik asit, glutatyon, hyaluronik asit ve doku yapılandırıcılarıdır.

Leke mezoterapisi, haftada veya iki haftada bir sıklıkla ve 4-6 seans uygulanır. Herhangi bir yöntemle kombine edilecekse uygulama aralıkları ve seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

Leke mezoterapisi, topikal leke tedavilerinden kimyasal, enzimatik peelinglerle, renk açma özelliği olan sürme ilaçlarla, lazer tedavileri ile yada doku yenileme özelliği olan PRP gibi uygulamalarla uygun aralıklarla planlamak koşulu ile kombine edilebilir.

Göz Altı Morluklarında Mezoterapi

Gözaltı morluğu, gözaltı cildinde renk maddesinin artışı (pigment birikimi), gözaltında damarların artışı (göz altı derisi ince olduğu için deri altında dolaşımı yavaşlamış damarların ışığı mavi-mor kırması), gözaltı derisinin inceliği, yaşlanması ve göz altı çukurunun belirginleşmesi nedeniyle olabilir. Genetik eğilimin yanı sıra uyku düzensizliği, gözlerin fazla ışığa ve bilgisayar, televizyon gibi unsurlara fazla maruz kalması, allerjiye eğilim, sigara ve alkol kullanımı göz altı morluklarının sebepleri arasındadır.

Tedavide sebebe bağlı olarak amaç derinin ve deri altı bağ dokusunun kalitesinin artırılması, renk birikimlerinin giderilmesi, dolaşımın hızlandırılması, damarlarların daraltılması ve cildin yenilenmesidir. Göz altı morluklarını gidermede lazer, prp, ışık dolgusu, yağ enjeksiyonu, kimyasal peeling ve mezoterapi tek başına veya kombine olarak kullanılmaktadır.

Mezoterapide göz altı derisinin ihtiyacı olan vitamin, mineral, antioksidan ve proteinlerin enjeksiyonuyla kolajen, elastin yapımı çoğaltılarak morluk rengi açılır. Ayrıca mezoenjeksiyonlar kan dolaşımın hızlandırılmasını sağlar.

Mezoenjeksiyonlar haftada veya iki haftada bir sıklıkla, çok ince uçlu iğnelerle, 4-6 seans uygulanır. Herhangi bir yöntemle kombine edilecekse uygulama aralıkları ve seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

Selülit, Bölgesel Yağlanma ve Çatlaklarda Mezoterapi

Selülit cilt altı yağ dokusunun, bağ dokuları arasında sıkışıp kalmasıyla ortaya çıkan ve ciltte portakal kabuğu görüntüsüyle kendini belli eden bir rahatsızlıktır ve mezoterapi, selülitin tıbbi yani ilaçla tedavisidir. Selülitin gelişiminde genetik ve hormonal faktörlerin yanı sıra yağdan ve karbonhidrattan zengin dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, alkol alışkanlıkları, dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı tercihleri ile dolaşımın olumsuz etkilenmesi de suçlanmaktadır.

Mezoterapide deri altına doğal bileşenlerden elde edilen yağı eritecek ve dolaşımı düzenleyecek bir karışım, çok ince iğneler yardımıyla enjekte edilir. Enjekte edilen başlıca maddeler L-Karnitin, PPC (Fosfatidilkolin), Deoksikolat, Kollajenaz, Hyaluronidaz, Kafein, Enginar Ekstraktı, Deoksi kolik asit ve Melilotus (tıbbi yonca) Ekstraktı, Hamamelis ve Ruscustur. Bu karışım sıkışmış yağ hücrelerini rahatlatırken, onları tekrar kullanılabilir hale getirir. Mikrodolaşımı düzelterek dokuda ödem oluşumunu önler. Bozulmuş bağ dokusunu yeniden yapılandırarak selülit görünümünde düzelme sağlar. Mezoterapi, sellüliti başarıyla tedavi ettiği gibi uygulanan kişide konturları düzeltir ve belirgin bir incelme sağlar. Karın ve bacaklardaki çatlaklarda toparlanma ve sıkılaşma sağlar. Ayrıca, enjekte edilen karışımın içeriğinde vitamin, mineral ve antioksidan olduğundan ciltte düzelme ve gençleşme sağlanır. Mezoterapi ilaçları ile liposuction ameliyatları sonrası oluşabilecek asimetrileri (eşit olmayan kontur veya biçim) ve yağ enjeksiyonları sonrası oluşabilecek asimetrileri ortadan kaldırmak mümkündür.

Selülit ve bölgesel yağlanmada mezoterapi kişinin ihtiyacına göre 4 ile 10 seans arasında uygulanır. Bu amaçla kullanılan ilaçlar cilt altına çok küçük ve ince bir iğne ile enjekte edilerek (bacak, üst kol, sırt, basenler, bel ve karın bölgesi vs. gibi) cildin düzgün, pürüzsüz ve daha canlı bir hale gelmesini, yağlanmada azalma ve ciltte toparlanma sağlar.

Kliniğimizde selülit ve bölgesel yağlanma tedavisi, kişinin ihtiyacına göre tek başına veya VelaShape III ve UltraShape V3 cihazlarıyla kombine olarak kullanılmaktadır.

Saç Mezoterapisi

Sağlıklı bir saç kökünün devamlılığını ve canlılığını sağlayabilmesi için doğru malzemelerle ve yeterli miktarda beslenmesi şarttır. Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral, aminoasit ve antioksidanların direkt saçlı derideki kıl köklerine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir. Bu faydalı karışımların tatbikiyle dökülmeye başlamış, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saç kökleri yeniden aktive olur. Saç ekimi operasyonlarından sonra da yerleştirilen greftlerden daha iyi fayda sağlamak için de önerilebilir.

Saç yapılandırılmasında PRP ve mezoenjeksiyonlar kombine edilerek, 15 gün aralıklarla yaklaşık 4-6 seans uygulanmaktadır. İşlem çok ince iğnelerle uygulanmakta, yaklaşık yarım saat sürmekte ve sonrasında kişi hemen günlük yaşantısına geri dönebilmektedir.

Mezoterapiden fayda gören saç dökülmeleri; strese bağlı, mevsimsel, metabolik nedenli saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmeleri olarak sıralanabilir. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan “anajen evresinde” kısalmanın saptandığı “androjenik alopesilerde (erkek tipi saç dökülmesi)” mezoterapi uygulanması faydalıdır.

Alanında Uzman Ekibimiz

İlgili Sayfalar