Dudak Dolgusu

Bütün toplumlarda dolgun ve biçimli dudaklar güzelliği belirleyen öğeler arasında yer alır. Yapısal olarak ince, düz ve asimetrik dudaklar kişi hangi yaşta olursa olsun, yüze daha yaşlı ve yorgun bir ifade verir.

40′lı yaşlardan sonra kadınlar, dudaklarına gençken sahip oldukları hacmi geri kazandırmak ve dudak çevresindeki kırışıklıkları azaltmak için dolgu yaptırırken, genç yaşlarda doğal görünümlü, dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak için bu yönteme başvurmaktadırlar.

Dudak Dolgusu uygulamalarında ideal olan dudakları hafifçe belirginleştirerek dolgunluk vermektir. Dudaklara hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle yapılacak enjeksiyonlar ile profil ile uyumlu, mükemmel dudakları elde etmek mümkündür. Hyaluronik asit dolgu maddeleri aynı zamanda dudaklardaki nem düzeyini artırır. Dudak dolgularında uygun materyaller kullanılmadığında veya fazla hacim eklendiğinde yüzün dengesi ve uyumu bozularak abartılı görüntüler oluşabilir. Bu nedenle bu işlemlerin deneyimli hekimlerce, iyi planlanarak yapılması gerekmektedir.

Yaşla beraber dudaklarımız daha ince görünmeye başlar. Bunun bir sebebi dudaklara aşağıdan bir çatı gibi destek olan üst ve alt çene kemik ve diş dokusundaki kayıptır. Üst çene kemiğinindeki kemik erimesine bağlı doku kaybı burun dudak mesafesini uzatarak üst dudağın içeri çevrilmesine, dudak kontüründeki belirginliğin azalmasına neden olurken, alt çenedeki kemik erimesi dudak açısının aşağı doğru düşmesine neden olarak kişiye üzgün bir görünüm vermektedir. Genetik faktörler dudakların incelmesinde büyük bir rol oynarken, sigara tüketimi, stres ve güneşin zararlı etkileri de dudakların incelmesini hızlandırır.

Çekici dudaklarda üst dudak/alt dudak oranı yaklaşık 2/3, dudakların orta kısmı daha belirgin, üst dudaklar alt dudaklardan hafifçe önde (1-2 mm), üst dudaktaki eros yayı belirgin, dudak köşeleri kalkık, burundan aşağı üst dudağa inen iki dikey çizgi belirgin, dudaklar simetrik, dudak kontürleri belirgindir. Gülerken dişetleri görünmemelidir.

Dudak dolgusu yapılmadan önce dudak bölgesine anestezik krem (lokal uyuşturucu) uygulanarak yaklaşık 10-15 dakika beklenir. Dudak dolgu maddeleri çok ince iğneler ile uygulanmaktadır. Uygulama yaklaşık 10 dk sürer. Kalıcılığı ortalama 12 aydır.

Alanında Uzman Ekibimiz

İlgili Sayfalar