Botox

“Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır.

Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları geçici bir süre için gevşetmektedir. FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi)’nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır.

En çok kullanıldığı alanlar alın, kaş arası, göz çevresi, burun üstü ve boyundaki kırışıklıklardır. Botoks ayrıca migren ağrılarında, el içi, ayak tabanı ve koltuk altındaki aşırı terleme bölgelerine, boyunda ve göz çevresinde kontrol dışı kasılmalar olan tiklerde de kullanılır.

Kozmetik amaçla yüzde mimik hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıkları geçici olarak ortadan kaldırmak için kullanılan kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltmak ve yeni kırışıklıkların oluşumunu durdurmak mümkündür. Ayrıca düşük kaşların kaldırılması da sağlanmaktadır.

Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platisma isimli boyun kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker. Gündelik hayatta farkında olmadan pek çok kez kullanılan boyun kaslarına uygulanan botoks boyundaki kırışıklıkları azaltmakta, çene kontürünü belirginleştirmekte, yüz ovalini desteklemekte ve boyun sarkmalarını tedavi etmektedir. Dekolte bölgesine uygulandığında oluşan ince kırışıklıklar azalmakta, deri gergin ve ışıltılı görünmektedir.

Son zamanlarda botoksun sık uygulandığı yerlerden biri de masseter kasıdır. Masseter isimli çiğneme kası, çenemizin her iki yanında bulunmaktadır. Bu kasların fazla aktif olduğu durumlarda kişinin yüz ovalinin bozulduğunu ve yüzün kare şeklini aldığını görürüz. Aynı zamanda bu kişilerde diş sıkma ve gıcırdatma, diş minesinde hasar ve çenede ağrı görülmektedir. Botoks uygulaması sonucu bu kasın küçülmesi eşlik eden diş problemlerini gidermekte, yüz ovalini desteklemektedir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde “hiperhidroz” olarak adlandırılan aşırı terlemeyi önlemeye yönelik olarak botoks en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Koltuk altında derin olmayan uygulamalar yapılırken, avuç içi ve ayak tabanında daha derin enjeksiyonlar yapılmalıdır. Botoksla derinin altındaki ter bezlerine giden kaslar geçici olarak bloke edilir. Uygulama alanına lokal anestezik krem sürülür, çok küçük iğnelerle uygulama yapılır. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Botoksun etkisi 3-4. gün başlar, 7-10. günde tamamlanır. Etkinliği bireysel farklılık göstermekle beraber ortalama 4-6 ay sürer. Düzenli botox yaptıran kişilerde, kas hafızası oluştuğu için botoksun etkinlik süresi uzar.

MASSETER BOTOKS

Botoks, “Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları geçici bir süre için gevşetmektedir.

Son zamanlarda botoksun sık uygulandığı yerlerden biri de masseter kasıdır. Üçgen yüz hattı, kadınlarda çekici ve genç görüntünün en temel kriterlerindendir. Bu orani belirleyen gizli etkenlerden biri de masseter kasının kitlesidir. Çiğneme kas grubunun en önemli üyesi olan masseter kası, çenemizin her iki yanında, yanakların altından çene köşesine kadar uzanan kısımda yerleşmiştir. Masseter kası kitlesinin doğuştan ya da diş sıkmaya ikincil olarak belirgin olduğu kişilerde, yüzün alt kısmı daha geniş görünmekte, yüz kare şeklini almaktadır. Aynı zamanda bu kişilerde diş sıkma ve gıcırdatma, diş minesinde aşınma, dişlerde soğuğa karşı hassasiyet, çene ekleminde ağrı ve kenetlenme görülmektedir.

Masseter botoksu bir veya iki seansta toplamda 10-15 dakikada uygulanabilen çok pratik ve ağrısız bir işlemdir. Botoks küçük bir enjektör yardımıyla masseter kası içine verilir. Yüzde ortaya çıkan incelme 7 gün sonra başlar ve 4 hafta içinde maksimuma çıkar, 4 ay kadar sürer. Tekrarlayan enjeksiyonlar zamanla incelme etkisini kalıcı hale getirir.

Masseter botoksu uygulaması sonucu bu kasın küçülmesi eşlik eden diş problemlerini gidermekte, yüz ovalini desteyerek size daha feminen, çarpıcı ve hoş bir görüntü kazandırmaktadır.

Alanında Uzman Ekibimiz

İlgili Sayfalar