Genital Estetik

Kadın Genital Estetiği

Kadınlarda genital bölgedeki şekil bozuklukları doğuştan var olabileceği gibi doğum, yaşlanma gibi nedenlerle sonradan da gelişebilmektedir. Genital bölgedeki şekil ve fonksiyon bozuklukları, kadının ve partnerinin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kliteropeksi

Hepimizin bildiği gibi cinsel uyarılma ve kadın orgazmında klitoris anahtar rol üstlenmektedir. Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri katlantısı fazla olabilmekte ve bu klitorisin büyük görünmesine neden olmaktadır. Bu durum anatomik ve estetik problemin yanında klitorisin uyarılmasını da azaltarak – engelleyerek orgazm ve cinsel haz alınmasında da sorunlar yaratmaktadır.

Klitoris üzerindeki fazla olan deri katlantısını estetik cerrahi yöntemlerle kolaylıkla çıkarılabilir. Kliteropeksi ameliyatı muayene şartlarında yapılabilen ve ortalama yarım saat süren cerrahi işlemdir.

Labioplasti

İç Dudakların Küçültülmesi

Kadın cinsel organın bir parçası olan küçük dudaklar bazı kişilerde genetik olarak daha büyük ve uzundur. Ayrıca normal doğumlardan sonra ve yaşa bağlı olarak da iç ve dış dudaklar büyüyüp sarkabilir. Labioplasti, bu tür rahatsızlıkları olanların yaptırdığı estetik cerrahi işlemlerden biridir. Lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak şekilde eşit olarak küçültülebilir. Eriyecek dikişler ile onarım tamamlanır.

Lokal anestezi altında ameliyat olan hastalarımız bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilirler. İş hayatına ertesi gün dönebilirler. Dikişler 2 ile 3 hafta içinde düşer. Dikişler düştükten sonra cinsel hayata geri dönülebilir. İz kalmaz.

Dış Dudakların Dolgunlaştırılması

Bazı kadınlarda büyük dudaklar buruşuk ve sarkık görünümlü olabilir. Bu durum genetik bir özellik olabildiği gibi daha çok 30 yaş sonrası ya da çok zayıf kişilerde rastladığımız bir durumdur. Arzu edilen dış genital görünümde dış dudaklar yeterli dolgunlukta olmalı, küçük dudakları büyük ölçüde örtmelidir.

Dış dudakların doldurulmasında ilk tercih kişinin kendi yağları olmalıdır. Yağ enjeksiyonu ameliyathane şartında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir. Genellikle karın bölgesinde alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Hasta birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Pansuman ve dikiş alımı gerekmez. Şişlik birkaç gün içinde giderek azalır.

Vaginal Daraltma

Vajina genişlemesi normal doğumlardan sonra, yaşlanmaya bağlı olarak veya doğuştan kaynaklanan vajina yapısından kaynaklanabilir. Cinsel ilişki esnasında vajinanın yeterli kavrama sağlayamaması nedeniyle hem kadının hem partnerinin cinsel hayatını olumsuz etkiler. Vajinoplasti ameliyatı ile kadınların bu sorunları kalıcı olarak kolaylıkla çözülebilmektedir.

Epidural anestezi (belden uyuşturma) veya sedasyonla yapılabilir. İşlem 30-45 dakika sürer. En çok tercih edilen yöntem vajinanın arka duvarından yapılan daraltma işlemidir. Vajinoplasti ameliyatı sonrası aynı gün hastaneden çıkılabilir. Herhangi bir pansuman gerekmez. Dikiş alımı gerekmez. Dikişler kendi erir. Ameliyat sonrası 3-4 haftalık cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

Erkek Genital Estetiği

Penisin normal boyutundan daha kısa ve ince olması kişide cinsel fonksiyon bozukluklarının yanısıra psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Yaşın ilerlemesi, genetik yapı, aşırı kilo ve kilo alıp verme gibi nedenlerle genital bölgede oluşmuş deformasyonların estetik operasyonlarla düzeltilmesi mümkündür.

Erkeklerde en sık uygulanan genital estetik ameliyatlar pubik bölgeye liposuction, penis kalınlaştırma, uzatma ve skrotumun toparlanarak dış genital bölgenin gençleştirilmesi ameliyatlarıdır.

Penis Uzatma

Uzatma işleminde pubis denilen penisi vücuda bağlayan bölgeye V-Y tarzı kesi yapılır ve penisi askılayıcı bağlar serbestleştirilir. Bu şekilde penis 2-3 cm kadar uzamaktadır. Penis bağları serbestleştirilirken deride de benzer şekilde gevşetme yapılmış olur. Penisin serbestleştirilen bölgeye tekrar yapışmaması için dikişler konulur ve yağ dokusu ile doldurulur.

Pubis bölgesinin aşırı yağlı olduğu durumlarda ise bu bölgeye uygulanacak liposuction ile penis gömülü şeklinden kurtarılıp ereksiyonda daha büyük hale gelecektir.

Penis Kalınlaştırma

Kalınlaştırma işlemi kişinin karın ya da bel bölgesinden alınan yağların penis çevresine nakli ile yapılır. Bu şekilde penis çevresi de 2-3 cm kadar kalınlaşmaktadır.

Genital bölge estetik ameliyatları, genel anestezi ile yapılabildiği gibi sedasyon veya lokal anesteziyle de yapılabilmektedir. Yapılan işleme bağlı olarak ortalama 1-2 saat süren cerrahi bir işlemdir. Genellikle bu ameliyatlardan sonra hastanede kalmak gerekmez. Operasyon sonrası 3 ile 5. günde sosyal hayata dönülebilir. Seksüel aktivite 3 hafta kısıtlanır.

Alanında Uzman Ekibimiz

İlgili Sayfalar